Fiesta ZN

Zarządzanie najmem Poznań:policz, która forma wynajmu naprawdę się opłaca.

Właściciele mieszkań, z którymi rozmawiamy w Poznaniu, liczą dokładnie. Wielu z nich przez lata wynajmowało samodzielnie: sami sprawdzali kandydatów, sami negocjowali stawki, sami organizowali naprawy po pracy. Nie dlatego, że to lubili. Dlatego, że trudno zaufać komuś na tyle, żeby przekazać mu klucze do własnego mieszkania.

Rozumiemy to podejście, bo sami pracujemy podobnie: najpierw dokumenty i liczby, dopiero potem decyzje. Wynajmem długoterminowym zajmujemy się od ponad 25 lat. W tym czasie podpisaliśmy ponad 7 000 umów najmu i objęliśmy opieką ponad 3 080 mieszkań. Wymagający poznańscy właściciele, którzy sprawdzili nasze rozliczenia i policzyli koszty, najczęściej zostają z nami na lata. Bo z ich rachunków wynika, że to się po prostu opłaca.

Zarządzanie najmem Poznań — policz, która forma wynajmu naprawdę się opłaca.

Oto nasi ludzie w Twoim mieście.

Twoim mieszkaniem zajmie się Specjalista Zarządzania Najmem, który dobrze zna Poznań. Wie, czym kawalerka w kamienicy na Jeżycach różni się od dwupokojowego mieszkania w bloku na Ratajach, i dla każdej z nich przygotuje osobne ogłoszenie.

Poznaj nasz poznański zespół. Ci ludzie przejmą pełną obsługę wynajmu Twojego mieszkania, a Ty nie będziesz musiał już robić nic. Wynajmuj bez trosk, celebruj dodatkowe korzyści.

Biuro Obslugi Klienta

Fiesta ZN Sp. z o.o.

pon.–pt. 9:00–17:00

+48 22 129 23 70

bok@fiestazn.pl

Napisz do nas o swoim mieszkaniu.

Opisz krótko, czego dotyczy Twoja sprawa — odpiszemy konkretnie, bez ogólników. Możesz też od razu umówić rozmowę ze Specjalistą z Twojego regionu.

pola obowiązkowe

Wiadomość trafia do Biura Obsługi Klienta Fiesta ZN — odpowiadamy najszybciej, jak się da.

Administratorem danych jest Fiesta ZN Sp. z o.o., ul. Miodowa 1, 00-080 Warszawa. Dane podajesz dobrowolnie, ale bez nich nie odpowiemy na zapytanie. Masz prawo dostępu do swoich danych, ich poprawienia i usunięcia. Szczegóły w polityce prywatności.

Jeżyce, Wilda, Rataje: zarządzanie z uwzględnieniem specyfiki dzielnic.

Wiemy, że każda z dzielnic ma inną specyfikę. Na Jeżycach mieszkań szukają młodzi profesjonaliści i studenci starszych roczników — stawki są tu wysokie, a oczekiwania wobec standardu lokalu również. Na Wildzie kolejne kamienice przechodzą remonty i mieszkań szukają tu głównie młodzi najemcy. Na Grunwaldzie i Łazarzu duże mieszkania wynajmują rodziny z dziećmi, które zostają w nich lata. Na Ratajach i Chartowie kawalerki i dwupokojowe mieszkania wynajmują studenci oraz pracownicy poznańskich firm, którzy szukają dobrej jakości mieszkań w rozsądnej cenie. Na Starym Mieście mieszkań szukają między innymi specjaliści z zagranicy, którym najem często opłaca pracodawca.

Taką wiedzę zdobywamy latami podczas pracy przy konkretnych umowach najmu, prezentacjach mieszkań i rozmowach z najemcami w wymienionych dzielnicach.

Ile kosztuje spokój? Mniej niż 2 miesiące pustostanu.

Poznańscy właściciele pytają nas o cenę wprost, więc odpowiadamy wprost. Opłatę za zarządzanie — 10% czynszu najmu — pobieramy tylko wtedy, gdy mieszkanie jest wynajęte, a najemca zapłacił czynsz. 2 miesiące pustostanu kosztują właściciela więcej niż rok naszej bieżącej obsługi. Z naszego doświadczenia przy samodzielnym wynajmie pustostan zdarza się częściej — najczęściej przez błędną wycenę mieszkania albo nieumiejętne poszukiwanie najemcy. Policz to na przykładzie własnego mieszkania — pomożemy podczas bezpłatnej konsultacji.

Studia, nowa praca: kogo wpuścimy do Twojego mieszkania?

Do Poznania co roku przyjeżdżają ludzie na studia, do pracy w centrach usług i w firmach produkcyjnych. Dla właściciela to dobra wiadomość: chętnych na mieszkanie nie brakuje. Naszym zadaniem jest wybrać spośród nich osobę, która będzie płacić w terminie przez 12 miesięcy, bo tyle trwa standardowa umowa najmu podpisywana przez Fiesta ZN. Dlatego nie kierujemy się pierwszym wrażeniem. Sprawdzamy dokumenty, zatrudnienie i sytuację finansową każdego kandydata, pytamy też o planowany czas najmu. Także studenci sprostać muszą naszej procedurze weryfikacji najemcy. W ich przypadku stabilność finansową najmu gwarantują często członkowie rodziny, którzy figurują w umowie najmu jako współwynajmujący. Dzięki procedurze „Najemca na 5” w ostatnim roku 99,4% czynszów nasi najemcy zapłacili w terminie.

Co mówią o nas klienci Fiesta ZN.

Opinie z wizytówek Fiesta ZN w Google. Pokazujemy opinie z oceną 4 i 5. Fiesta ZN: 4,0 na podstawie 761 opinii · zobacz wszystkie opinie →

Zarządzanie najmem z Fiesta ZN – oferta w pigułce.

Prowadzimy wynajem Twojego mieszkania od początku do końca. Do celów marketingowych przygotowujemy zdjęcia w trakcie profesjonalnej sesji, redagujemy ogłoszenie i publikujemy na największych portalach nieruchomości, prezentujemy mieszkanie potencjalnym najemcom, sprawdzamy kandydatów, podpisujemy w Twoim imieniu bezpieczną umowę najmu, spisujemy protokół zdawczo-odbiorczy z techniczną dokumentacją zdjęciową, pobieramy kaucję i pilnujemy obowiązkowej polisy OC najemcy. Potem co miesiąc pilnujemy także wpłaty czynszu, rozliczamy opłaty, organizujemy naprawy i odbieramy telefony od najemcy. Ty widzisz tylko wpływy na konto, a w panelu klienta miesięczne rozliczenia i fakturę.

A ile to kosztuje? Cennik mamy jeden i prosty: opłata za zarządzanie najmem to 10% czynszu najmu (liczone bez opłat administracyjnych) – płatne tylko wtedy, gdy mieszkanie jest wynajęte – plus 50 zł abonamentu. Na start pobieramy jednorazową opłatę w wysokości jednego miesięcznego czynszu i nie pobieramy jej ponownie przy kolejnych zmianach najemców. Obejmuje ona profesjonalną sesję zdjęciową, marketingową opiekę nad ogłoszeniem, protokół zdawczo-odbiorczy uzupełniony techniczną dokumentacją fotograficzną, znalezienie i weryfikację najemcy, skompletowanie dokumentów, danych, kontaktów, kodów dostępu itd. – jednym słowem: przeprowadzenie całej pierwszorazowej procedury najmu.

Policzmy na poznańskim przykładzie. Dwupokojowe mieszkanie na Ratajach wynajmujemy za 2 600 zł miesięcznie. Nasze wynagrodzenie to 260 zł plus 50 zł abonamentu, a na Twoje konto trafi 2 290 zł – co miesiąc.

Sześć rzeczy, dzięki którym właściciele mieszkań wybierają Fiesta ZN.

Samodzielnie, z pośrednikiem czy z Fiesta ZN? Porównanie, które wiele wyjaśnia.

KryteriumSamodzielnieZ pośrednikiemPełna obsługa – Fiesta ZN
Zakres obsługiWszystko na Twoich barkachTylko znalezienie najemcy i spisanie umowyOd ogłoszenia po rozliczenie zakończenia najmu – kompletna obsługa najmu w Poznaniu
Weryfikacja najemcyIntuicja i pierwsze wrażenieNiekiedy – zależy od pośrednikaZawsze. Dokumenty, zarobki, historia – bez wyjątków
Kontakt z najemcąTwój telefon, Twój czasNie wchodzi w zakresPrzejmujemy w całości – Ty się nie angażujesz i nie denerwujesz
Bezpieczeństwo prawneSzukasz informacji na własną rękęStandardowy wzór umowyPrawnicy pod ręką, dokumenty zawsze bezpieczne i aktualne
Oszczędność czasuŻadna – to regularny drugi etatJednorazowa, tylko na starcieNa każdym etapie, przez cały czas trwania najmu
Serwis i awarieSamodzielnie szukasz fachowca i umawiasz naprawęNie dotyczySzybka organizacja, bez marży, bez angażowania właściciela
Finanse i podatkiSamodzielnie sprawdzasz, rozliczasz i poprawiasz błędyNie wchodzi w zakresPilnujemy wpłat i raportujemy co miesiąc; na życzenie rozliczamy ryczałt – PIT-28
Spokojna głowaNiestety rzadkoNiestety też nieTak – właśnie to oferujemy i właśnie to dostarczamy

Masz mieszkanie na wynajem w Poznaniu? Możemy poprowadzić go za Ciebie — w całości.

Jeśli wynajem do tej pory oznaczał dla Ciebie ciągłe liczenie, sprawdzanie i pilnowanie, to znaczy, że mieszkanie zamiast przynosić Ci pasywny dochód, dokładało Ci pracy. Chętnie to zmienimy. Przekaż obsługę najmu firmie, która zna poznański rynek i prowadzi wynajem długoterminowy od ponad 25 lat. My zajmiemy się najemcą, dokumentami i naprawami, a Ty co miesiąc odbierzesz przelew. Wynajmuj bez trosk, celebruj dodatkowe korzyści.

Zarządzanie najmem w Poznaniu: rynek, na którym warto być skrupulatnym.

Poznań to piąte co do wielkości miasto w Polsce: ok. 540 000 mieszkańców i ok. 100 000 studentów, specjalistów IT, młodych, aktywnych osób (dane z 2025 r.). Duży rynek pracy i uczelnie utrzymują stały popyt na najem długoterminowy. Dla właściciela mieszkania oznacza to realną szansę na regularny dochód — pod warunkiem, że ktoś prowadzi ten najem uważnie: z dobrą wyceną właściwie przygotowanego do najmu mieszkania, weryfikacją najemcy i kompletem dokumentów. Właśnie to robimy, od ponad 25 lat.

Poznański rynek najmu w liczbach: co warto wiedzieć przed decyzją?

Średni ofertowy czynsz najmu mieszkania w Poznaniu to ok. 2 300 zł miesięcznie, czyli ok. 57 zł za m² (dane z połowy 2025 r.). Za kawalerkę najemcy płacą najczęściej 1 800–2 200 zł, za mieszkanie dwupokojowe ok. 2 400–2 800 zł. W centrum i na Jeżycach stawki są wyraźnie wyższe, na dużych osiedlach — niższe. Najemcy najczęściej szukają kawalerek i mieszkań dwupokojowych. Do tego mieszkanie pozostaje Twoim materialnym majątkiem, niezależnie od bieżących dochodów z najmu — warto więc zadbać o jego zabezpieczenie.

Ile kosztuje wynajem mieszkania w Polsce? Porównaj swój region.

Poniższe zestawienie przedstawia uśrednione miesięczne stawki najmu (odstępnego dla właściciela, z wyłączeniem opłat administracyjnych i mediów) dla standardowego mieszkania dwupokojowego o powierzchni ok. 50 m² w latach 2023–2025.

Opłaty eksploatacyjne. Czynsz administracyjny oraz media to dodatkowo 700–900 zł miesięcznie.

Metraż. Kawalerki do 30 m² osiągają zazwyczaj stawki niższe o ok. 25%, natomiast mieszkania trzypokojowe są droższe średnio o 35%.

Region202320242025
Warszawa3 000 zł3 300 zł3 500 zł
Kraków2 500 zł2 700 zł2 850 zł
Trójmiasto2 450 zł2 650 zł2 800 zł
Wrocław2 400 zł2 600 zł2 750 zł
Poznań2 000 zł2 200 zł2 300 zł
Łódź1 700 zł1 850 zł1 950 zł
Aglomeracja Śląska1 800 zł1 950 zł2 050 zł
Szczecin2 000 zł2 150 zł2 250 zł
Lublin1 900 zł2 050 zł2 150 zł
Bydgoszcz1 600 zł1 750 zł1 850 zł
Toruń1 700 zł1 850 zł1 950 zł
Kielce1 650 zł1 800 zł1 900 zł

Średnie czynsze płacone przez najemców mieszkań pod opieką Fiesta ZN — dane z 3 080 mieszkań w całej Polsce. Stan na sierpień 2026. Dla Aglomeracji Śląskiej podajemy wartość dla Katowic, dla Trójmiasta — dla Gdańska.

Dzielnice Poznania: kto, gdzie i dlaczego wynajmuje?

Jeżyce i okolice Polnej. Na Jeżycach mieszkań szukają młodzi profesjonaliści, freelancerzy i studenci starszych roczników. Wyremontowane kamienice i bliskość centrum pozwalają uzyskać wysokie stawki, ale najemcy oczekują tu również wysokiego standardu lokalu.

Wilda. Na Wildzie kolejne kamienice przechodzą remonty, a mieszkań szukają tu głównie młodzi najemcy. Stawki rosną, a najemcy zmieniają się umiarkowanie często — w dobrze prowadzonym najmie można uzyskać właściwy balans między wysokością czynszu i wpływów, a stabilnością i ciągłością najmu.

Grunwald i Łazarz. Na Grunwaldzie i Łazarzu duże mieszkania trzy- i czteropokojowe wynajmują rodziny z dziećmi, które szukają zieleni, szkół i dobrej komunikacji. Najemcy zostają tu zwykle na lata.

Rataje i Chartowo. Na tych dużych, dobrze skomunikowanych osiedlach kawalerki i mieszkania dwupokojowe wynajmują studenci oraz pracownicy poznańskich firm, którzy szukają rozsądnej ceny. Popyt na małe mieszkania jest tu stabilny.

Winogrady i Piątkowo. Na Winogradach i Piątkowie mieszkania wynajmują osoby po trzydziestce i rodziny, które cenią spokój i dobrze skomunikowaną okolicę. Najemcy zmieniają się tu rzadko.

Stare Miasto i okolice. Na Starym Mieście mieszkań szukają specjaliści z zagranicy i pracownicy firm, którym zakwaterowanie często opłaca pracodawca. Z naszego doświadczenia to najemcy stabilni finansowo.

Targi, uczelnie i centra usług: skąd biorą się poznańscy najemcy?

Poznań co roku przyjmuje tysiące osób, które przyjeżdżają tu na studia i do pracy. Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, Politechnika Poznańska, Uniwersytet Ekonomiczny i Uniwersytet Medyczny kształcą łącznie ok. 100 000 studentów — część z nich co roku szuka kawalerki albo mieszkania dwupokojowego. Centra usług, firmy informatyczne i zakłady produkcyjne ściągają do miasta specjalistów z całej Polski i z zagranicy.

Osobną grupę tworzą goście Międzynarodowych Targów Poznańskich. Na czas targów przyjezdni wynajmują krótko, ale część osób, które przy tej okazji poznały miasto, wraca tu potem do pracy — i wtedy szuka już mieszkania na dłużej. Tak wynika z naszych rozmów z najemcami.

Profil najemcy w Poznaniu: kogo wpuścimy do Twojego mieszkania?

Specjaliści z zagranicy. Pracują w centrach usług, firmach informatycznych i produkcyjnych. Szukają mieszkań o dobrym standardzie w centrum i na Jeżycach. Formalności przy najmie czasem załatwia za nich dział kadr pracodawcy, a czynsz płacą regularnie — z naszego doświadczenia to grupa o niskim ryzyku zaległości.

Młodzi profesjonaliści (25–40 lat). Pracują w poznańskich firmach i szukają mieszkań dwu- i trzypokojowych na Grunwaldzie, Wildzie i Jeżycach. Oczekują dobrego standardu, jasnej umowy i sprawnej obsługi usterek.

Studenci. Ok. 100 000 studentów poznańskich uczelni co roku zapewnia popyt na kawalerki i mieszkania dwupokojowe. Ich oczekiwania wzrosły: estetyczne wnętrze, szybki internet i miejsce do pracy przy biurku to dziś minimum. W przypadku studentów, by zapewnić bezpieczeństwo finansowe, stosujemy często warunek dodania do umowy członka rodziny jako współwynajmującego — odpowiedzialnego za płatności.

Rodziny z dziećmi. Szukają mieszkań trzy- i czteropokojowych na Grunwaldzie, Piątkowie i Winogradach. Podpisują dłuższe umowy i rzadko się przeprowadzają. W przypadku rodzin z dziećmi Fiesta ZN bez wyjątków zawiera umowę najmu okazjonalnego.

W Fiesta ZN najemca zostaje na dłużej

+375 aneksów rok do roku to stabilne wpływy bez pustostanów

Dlaczego samodzielny wynajem w Poznaniu staje się drugim etatem?

Właściciel, który wynajmuje mieszkanie samodzielnie, musi dziś sam zadbać o rozliczenie ryczałtu, świadectwo energetyczne, umowę najmu okazjonalnego z oświadczeniem u notariusza, przeglądy techniczne, rozliczenia mediów i dokumentację zdjęciową mieszkania. Tych obowiązków z roku na rok przybywa.

W Fiesta ZN przejmujemy je wszystkie i działamy w modelu win-win: opłatę za zarządzanie — 10% czynszu najmu — pobieramy tylko od czynszu, który najemca faktycznie wpłacił, i tylko za czas, gdy mieszkanie jest wynajęte. Z naszego doświadczenia coraz więcej poznańskich właścicieli przekazuje obsługę najmu firmie zarządzającej. Ci, którzy trafiają do nas, mówią najczęściej to samo: policzyli swój czas i pieniądze — i tak wyszło im korzystniej.

Opisz nam swoje mieszkanie, zostaw dane w formularzu kontaktowym

Wysoki czynsz czy pełen portfel?

Niższy czynsz to zero pustostanu i wyraźnie wyższy przychód roczny

Nowe przepisy i standard lokalu: co się zmienia dla właścicieli?

Od maja 2026 roku każdy lokal wynajmowany na doby musi być zarejestrowany w centralnym systemie, a platformy rezerwacyjne przekazują dane o przychodach do urzędów skarbowych. Część właścicieli rezygnuje więc z najmu na doby i przechodzi na najem długoterminowy — także w Poznaniu rośnie przez to oferta mieszkań, a o dobrego najemcę trzeba konkurować realną wyceną i standardem lokalu.

Najemcy w Poznaniu oczekują dziś sprawnego AGD, estetycznego wykończenia i szybkiego internetu — z naszego doświadczenia mieszkanie z wyposażeniem sprzed dwudziestu lat coraz trudniej wynająć za satysfakcjonującą stawkę. Do tego unijne przepisy o efektywności energetycznej budynków już obowiązują i będą wymuszać modernizację starszych lokali.

Świadectwo energetyczne: dokument obowiązkowy przy każdej nowej umowie najmu.

Od 2023 roku świadectwo charakterystyki energetycznej jest wymagane przy zawieraniu każdej nowej umowy najmu. Dokument opisuje zapotrzebowanie lokalu na energię do ogrzewania, wentylacji i przygotowania ciepłej wody. Za nieprzekazanie świadectwa najemcy właścicielowi grozi grzywna do 5 000 zł. Przy każdej podpisywanej umowie najmu pilnujemy, żeby ten dokument był gotowy i przekazany — to jeden z elementów bezpieczeństwa prawnego, które zapewniamy właścicielom.

W Poznaniu duża część mieszkań na wynajem znajduje się w kamienicach na Jeżycach i Wildzie oraz w blokach na Ratajach i Winogradach — mieszkanie z wyższą klasą energetyczną (A+ lub A), czyli z niskim zapotrzebowaniem na energię, a więc z niższymi kosztami utrzymania, wynajmie się łatwiej i za wyższą stawkę. W trakcie przygotowań mieszkania do wynajęcia podpowiadamy także właścicielom, które zmiany i inwestycje w lokalu zwrócą się, bo zaowocują lepszymi warunkami najmu.

Orientacyjne koszty i ważność świadectwa charakterystyki energetycznej (2026 r.)

Typ nieruchomościŚredni koszt świadectwaOkres ważnościWymagane dokumenty
Mieszkanie w bloku300–400 zł10 latRok budowy, grubość ścian, typ okien
Dom jednorodzinny550–700 zł10 latProjekt budowlany, dane o kotle
Lokal użytkowyWycena indywidualna10 latDokumentacja instalacji, oświetlenie

Wnioski dla właściciela poznańskiego mieszkania na wynajem.

Z naszego doświadczenia w Poznaniu dobrze zarabiają ci właściciele, którzy zadbali o trzy rzeczy: o bezpieczeństwo prawne najmu (umowa, protokół zdawczo-odbiorczy, kaucja, polisa OC najemcy i rozliczenia podatkowe), o standard lokalu odpowiadający oczekiwaniom najemców, a przede wszystkim o realną cenę czynszu zapewniającą stały wynajem i brak pustostanów.

Stały dochód z mieszkania w Poznaniu jest możliwy. Warunek jest jeden: ten, kto odpowiada za wynajem, musi robić to profesjonalnie. Właśnie to robi Fiesta ZN — od ponad 25 lat. Chętnie opowiemy Ci, jak to robimy.

Częste pytania o wynajem mieszkania w Poznaniu.

Sprawdź regiony o podobnym poziomie czynszów

Jeśli rozważasz mieszkanie w innym mieście albo chcesz porównać stawki — te dwa rynki są dziś najbliższe temu, który właśnie oglądasz.

Porozmawiajmy o Twoim mieszkaniu.

Umów bezpłatną konsultację ze Specjalistą Zarządzania Najmem w Poznaniu. Powiemy Ci, za ile realnie wynajmiesz swoje mieszkanie i co warto przygotować przed startem.

Umów bezpłatną konsultację online z Fiesta ZN — wybierz dogodny termin w kalendarzu.

Wynajmuj bez trosk, celebruj dodatkowe korzyści.